  • T543B106K025AHS1007280
T543B106K025AHS1007280
advertisement
Manufacturer No:
T543B106K025AHS1007280
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T543B106K025AHS1007280
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T543B106K025AHS1007280 Overview
For high efficiency, you should maintain the 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance is 10μF when it operates.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 25V.Its maximum height seated of 0.083 2.10mm°C enables stable operation.
T543B106K025AHS1007280 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 10μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 25V
T543B106K025AHS1007280 Applications
There are a lot of KEMET T543B106K025AHS1007280 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Notebook
  • Smart phone
  • Tablets
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
T543B106K025AHS1007280
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    KO-CAP® T543
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm