  • T550B147K006AH4251
T550B147K006AH4251
advertisement
Manufacturer No:
T550B147K006AH4251
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T550B147K006AH4251
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
T550B147K006AH4251 Overview
The ripple current for this part is 1.51A.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 120mOhm for high efficiency.It is capable of supporting leakage currents of 6.3μA.This device operates with a capacitance of 140μF.To fully perform its function, 6V needs a rated (DC) voltage (Urdu).Ensure its reliability by operating at DC voltage of 6.3V.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.
T550B147K006AH4251 Features
1.51A ripple current
a 120mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 6.3μA
with a capacitance of 140μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 6V
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B147K006AH4251 Applications
There are a lot of KEMET T550B147K006AH4251 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Notebook
  • Smart phone
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
T550B147K006AH4251
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Leakage Current
    6.3μA
  • Ripple Current
    1.51A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Diameter
    7.09mm
  • Length
    16.28mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    T550
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Capacitance
    140μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    Tray
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6V
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C