  • T550B396K060AT
T550B396K060AT
advertisement
Manufacturer No:
T550B396K060AT
HK JDW NO:
417-T550B396K060AT
Package:
Axial
Datasheet:
T550B396K060AT
Purchasing and Inquiry
T550B396K060AT Overview
In this part, the ripple current is 1.31A.For high efficiency, you should maintain the 160mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).The leakage current is 17.6μA.Capacitance is 39μF, so it operates with no capacitance.As a result, it operates with a voltage rating of 60V.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.
T550B396K060AT Features
1.31A ripple current
a 160mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 17.6μA
with a capacitance of 39μF
the voltage - rated DC of 60V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B396K060AT Applications
There are a lot of KEMET T550B396K060AT applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B396K060AT
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    Hermetically Sealed
  • HTS Code
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    17.6μA
  • Ripple Current
    1.31A
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Diameter
    7.09mm
  • Length
    16.28mm