  • T550B397K015AT4250
T550B397K015AT4250
advertisement
Manufacturer No:
T550B397K015AT4250
HK JDW NO:
417-T550B397K015AT4250
Purchasing and Inquiry
T550B397K015AT4250 Overview
The ripple current for this part is 1.75A.For high efficiency, you should maintain the 90mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).43.9μA is supported by it.With 390μF capacitance, it operates.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 15V.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.
T550B397K015AT4250 Features
1.75A ripple current
a 90mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 43.9μA
with a capacitance of 390μF
the voltage - rated DC of 15V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B397K015AT4250 Applications
There are a lot of KEMET T550B397K015AT4250 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B397K015AT4250
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Packing Method
    Tray
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    43.9μA
  • Ripple Current
    1.75A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Diameter
    7.92mm
  • Length
    16.28mm