  • T556B687M008AT
T556B687M008AT
advertisement
Manufacturer No:
T556B687M008AT
HK JDW NO:
417-T556B687M008AT
Package:
Nonstandard
Datasheet:
T556B687M008AT
Purchasing and Inquiry
T556B687M008AT Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 90mOhm @ 100kHz.Capacitance is 680μF, so it operates with no capacitance.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.8V voltage allows for high efficiency.In addition to its 0.378 9.60mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T556B687M008AT Features
a 90mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 680μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 8V
T556B687M008AT Applications
There are a lot of KEMET T556B687M008AT applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T556B687M008AT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.965Lx0.335W 24.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    8V
  • Capacitance
    680μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm