  • T55A107M6R3C0150
T55A107M6R3C0150
advertisement
Manufacturer No:
T55A107M6R3C0150
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T55A107M6R3C0150
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
T55A107M6R3C0150
Purchasing and Inquiry
T55A107M6R3C0150 Overview
In this part, the ripple current is 720mA.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 150mOhm @ 100kHz for high efficiency.63μA is supported by it.It operates with the capacitance of 100μF.Hence, it must operate with a voltage rated DC of 6.3V.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.With a voltage of 6.3V, high efficiency is possible.Operating at [0.071 1.80mm°C]°C seated height makes it stable.
T55A107M6R3C0150 Features
720mA ripple current
a 150mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 63μA
with a capacitance of 100μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
T55A107M6R3C0150 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55A107M6R3C0150 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Tablets
  • Notebook
  • Power supplies
  • Smart phone
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
T55A107M6R3C0150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    vPolyTan™ T55
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm @ 100kHz
  • Leakage Current
    63μA
  • Ripple Current
    720mA
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm