  • T591B157M006ATE0707280
T591B157M006ATE0707280
advertisement
Manufacturer No:
T591B157M006ATE0707280
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T591B157M006ATE0707280
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T591B157M006ATE0707280 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 70mOhm @ 100kHz.With a capacitance of 150μF, it operates.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.Voltage is rated at 6.3V which allows for high efficiency.The product has a maximum height seated of 0.083 2.10mm°C which makes it stable to operate.
T591B157M006ATE0707280 Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 150μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T591B157M006ATE0707280 Applications
There are a lot of KEMET T591B157M006ATE0707280 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Tablets
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
T591B157M006ATE0707280
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KO-CAP® T591
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm