  • W2A21C102MAT2A
W2A21C102MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
W2A21C102MAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-W2A21C102MAT2A
Package:
0508 (1220 Metric)
Purchasing and Inquiry
W2A21C102MAT2A Overview
When seated, the maximal height is 0.037 0.95mm.0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm is its size/dimension.X7R is the temperature coefficient.There are no cases included with the product.A 1mm terminal pitch is used for this part.A voltage of 100V is required for the operation of this electrical part.
W2A21C102MAT2A Features
the maximal height is 0.037 0.95mm
with the size / dimension of 0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm
A temperature coefficient of X7R
a 1mm terminal pitch
W2A21C102MAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W2A21C102MAT2A applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
W2A21C102MAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0508 (1220 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    IPC
  • Size / Dimension
    0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    2
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    2
  • Height
    940μm
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm
  • Width
    1.3mm