  • W2A4YC152KAT2A
W2A4YC152KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
W2A4YC152KAT2A
HK JDW NO:
66-W2A4YC152KAT2A
Purchasing and Inquiry
W2A4YC152KAT2A Overview
It reaches a maximum height of 0.037 0.95mm when seated.In this case, the size/dimension is 0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm.A temperature coefficient of X7R is assigned to it.There are no cases included with the product.500μm is the terminal pitch of this part.Rated DC is 16V for this electrical part.
W2A4YC152KAT2A Features
the maximal height is 0.037 0.95mm
with the size / dimension of 0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm
A temperature coefficient of X7R
a 500μm terminal pitch
W2A4YC152KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W2A4YC152KAT2A applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
W2A4YC152KAT2A
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
    1
  • Working Voltage
    16V
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm
  • Width
    1.3mm