  • W3A45C562MAT2A
W3A45C562MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
W3A45C562MAT2A
HK JDW NO:
66-W3A45C562MAT2A
Purchasing and Inquiry
W3A45C562MAT2A Overview
When seated, the maximum height reaches 1.35mm.(URdc) is the rated (DC) voltage of this electrical device.The temperature coefficient of this substance is 15% ppm/°C.125°C is the maximum operating temperature that can be supplied to it.Parts such as this have a 0.76mm terminal pitch.
W3A45C562MAT2A Features
the maximal height is 1.35mm
a rated (DC) voltage of 50V
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 0.76mm terminal pitch
W3A45C562MAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W3A45C562MAT2A applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
W3A45C562MAT2A
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.0056μF
  • Terminal Pitch
    0.76mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.35mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm