  • X9258TV24I-2.7
X9258TV24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9258TV24I-2.7
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9258TV24I-2.7
Package:
Datasheet:
Description:
2.7V 24 Pin Digital Potentiometers256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9258TV24I-2.7 Overview
Positions 256 make up this pentometer.4 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 100000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.The digi devices shows pins 24.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThe pentometer belong to the Digital Potentiometers family.In this case, an operating tolerance of 20% is acceptable for the digipot.It is recommended that the operating temperature stay below 85°C degrees Celsius.The circuit consists of 24 terminals.This digital potentiometer is designed to operate at a minimum temperature of -40°C.
X9258TV24I-2.7 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9258TV24I-2.7 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9258TV24I-2.7 Digital Potentiometers applications.
  • Brightness of monitors
  • Calibration instrumentation
  • Optic fiber network
  • Industrial control circuits
  • LEDs
  • Programmable power supplies
  • Low power system
  • Modern office equipment
  • Stereo
  • Analogue circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9258TV24I-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm