  • X9258UV24IZ
X9258UV24IZ
advertisement
Manufacturer No:
X9258UV24IZ
HK JDW NO:
391-X9258UV24IZ
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9258UV24IZ
Description:
24 Terminations5V Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9258UV24IZ Overview
The file is contained in TSSOP packages.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.The digital potentiometer has 4 embedded circuits.There are 256 positions in pentometer.There are 24 terminations on this digital potentiometer.In this programmable potentiometer, you will find 4 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.Limiting the flow with 50kOhm is possible.The Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 24 pins.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.The potentiameter is able to deliver voltage at 5V.Stability is ensured by the maximum 85°C.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.The electronic potentiometer can handle a maximum supply voltage of 5.5V volts.A electronic potentiometer minimum supply voltage of 4.5V can be used.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 100μA.
X9258UV24IZ Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
24 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9258UV24IZ Applications
  • Industrial control circuits
  • Power supply
  • Programmable voltage regulator
  • Adjustable gain amplifiers
  • Adjusting the LCD Display
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Power calibration
  • Modern office equipment
  • Automated caliberation
  • Communication device
Step5Bar-code shipping tag
X9258UV24IZ
    Select All
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    100μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    24
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm