  • X9410WS24T1
X9410WS24T1
advertisement
Manufacturer No:
X9410WS24T1
HK JDW NO:
391-X9410WS24T1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9410WS24T1
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9410WS24T1 Overview
SOIC packages contain it.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.The pentometer consists of 64 positions.The terminations are set at 24.2 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.Its total resistance will be 10000Ohm.For its performance, it uses 5V.The digi devices show 24 pins.A flow rate limit of 10kOhm is possible.The mount is Surface Mount.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiameter is capable of delivering voltage at 5V.70°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.The minimum working temperature is 0°C in order to maintain reliability.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers family components are used in the pentometer.
X9410WS24T1 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
X9410WS24T1 Applications
  • Automated caliberation
  • Stereo
  • Joysticks
  • Programmable I to V converter
  • Programmable low pass filter
  • Bias adjustment circuits
  • Sensor trimming instrumentation
  • Audio level control
  • PC
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
X9410WS24T1
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
    CMOS
  • Terminal Position
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm