  • X9420WS16T1
X9420WS16T1
advertisement
Manufacturer No:
X9420WS16T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9420WS16T1
Description:
5V 16 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9420WS16T1 Overview
In total, pentometer has 64 positions.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.16 pins can be seen in The digi devices.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.At 5V, it can deliver voltage.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYComponents in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.The digipot can operate with a maximum tolerance of 20%.Temperatures below 70°C are recommended for operating conditions.The electronic potentiometer contains 16 terminals.
X9420WS16T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9420WS16T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9420WS16T1 Digital Potentiometers applications.
  • Voltage resistance conversion
  • Optic fiber network
  • Programmable I to V converter
  • Speakers
  • Adjustable gain amplifiers
  • Automatic detection of equipment
  • Healthcare Products
  • Programmable low pass filter
  • Power calibration
  • LEDs
Step5Bar-code shipping tag
X9420WS16T1
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm