  • X9428WS16IZ-2.7
X9428WS16IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9428WS16IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X9428WS16IZ-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
16 Terminations2.7V 16 Pin Digital PotentiometersSerial64 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9428WS16IZ-2.7 Overview
The file is contained in SOIC packages.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.Pentometer consists of 64 positions.A termination of 16 is intended.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.In order for it to perform, it relies on 2.7V.On the digi devices, you can see the 16 pins.A flow rate limit of 10kOhm is possible.Mounted by Surface Mount.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.For reliability, it must operate at -40°C degrees Celsius.Here are some additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThe pentometer belong to the Digital Potentiometers family.5.5V is its maximum supply voltage.2.7V is the minimum supply voltage that it can work with.The supply current must be operated at 100μA in order to deliver its performance.
X9428WS16IZ-2.7 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9428WS16IZ-2.7 Applications
  • Automated caliberation
  • PC
  • Programmable computer
  • Adjust VCOM settings
  • DC/DC conversion circuit
  • Optic fiber network
  • Industrial control circuits
  • Adjusting the LCD Display
  • Healthcare Products
  • Speakers
Step5Bar-code shipping tag
X9428WS16IZ-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    100μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm