  • X9429WV14-2.7
X9429WV14-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9429WV14-2.7
HK JDW NO:
391-X9429WV14-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9429WV14-2.7 Overview
It is contained in TSSOP pacakge.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Bulk package contains the access code to secure the digital potentiometer.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.64 positions make up the pentometer.A termination of 14 is intended.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.In the digi devices, there are 14 pins.Limiting the flow with 10kOhm is possible.The mount is Surface Mount.3/5V is the voltage it can deliver.70°C ensures stable operation.For reliability, it must operate at 0°C degrees Celsius.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYWith 400kHz, it is capable of maintaining high accuracy.
X9429WV14-2.7 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
X9429WV14-2.7 Applications
  • Power calibration
  • Bias adjustment circuits
  • Motor control
  • Used as programmable gain amplifier
  • Speakers
  • Programmable voltage regulator
  • Gas detection circuit
  • Healthcare Products
  • Matching Linear Impedance
  • PC
Step5Bar-code shipping tag
X9429WV14-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm