  • X9438WV24
X9438WV24
advertisement
Manufacturer No:
X9438WV24
HK JDW NO:
391-X9438WV24
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9438WV24
Description:
24 Terminations3V 24 Pin Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
X9438WV24 Overview
It is contained in TSSOP pacakge.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.Bulk package contains the access code to secure the digital potentiometer.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 24.Listed below are 2 functions included in this programmable potentiometer.Powered by 3V, it delivers its performance.The digi devices shows the 24 pins.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.The mount is Surface Mount.It is best to have the maximum setting 70°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.A temperature of 0°C is necessary to maintain its reliability.Even at 400kHz frequencies, it can maintain a high degree of accuracy.
X9438WV24 Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
X9438WV24 Applications
  • PC
  • Low power system
  • Industrial control
  • Motor control
  • Refrigerator
  • Gas detection circuit
  • LEDs
  • Sensor trimming instrumentation
  • Power supply
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
X9438WV24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9438WV24.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Interface
    I2C
  • Number of Taps
    64
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%