  • X9C503ST2
X9C503ST2
advertisement
Manufacturer No:
X9C503ST2
HK JDW NO:
391-X9C503ST2
Datasheet:
X9C503ST2
Description:
8 Terminations5V 8 Pin Digital PotentiometersSerial
Purchasing and Inquiry
X9C503ST2 Overview
A package containing it contains SOIC.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.There are 100 taps to protect the overcurrent of this pentometer.A termination of 8 is intended.The performance of 5V is provided by 5V.The digi devices shows the 8 pins.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.Voltage can be delivered at 5V.Having the maximum setting 70°C ensures stable operation of the digital resistor.A minimum working temperature of 0°C is necessary for reliability.A family of pentometer is Digital Potentiometers.
X9C503ST2 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
X9C503ST2 Applications
  • Healthcare Products
  • Power supply
  • Industrial control circuits
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable computer
  • Refrigerator
  • DAC
  • Adjusting the LCD Display
  • Adjust VCOM settings
  • Automatic detection of equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9C503ST2
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9C503ST2.
    SOIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V