  • XA2C128-7VQG100I
XA2C128-7VQG100I
advertisement
Manufacturer No:
XA2C128-7VQG100I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XA2C128-7VQG100I
Package:
100-TQFP
Datasheet:
XA2C128-7VQG100I
Description:
0.5mm PMIC CoolRunner II Series XA2C128 100 Pin 1.8V 100-TQFP
Purchasing and Inquiry
XA2C128-7VQG100I Overview
The mobile phone network has 128 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).It is embedded in the 100-TQFP package.The device has 80inputs and outputs.Devices are programmed with terminations of [0].The terminal position of this electrical component is QUAD.The power source is powered by 1.8Vvolts.It belongs to the family [0].Trayshould be used to package the chip.To ensure its reliability, the operating temperature is set to [0].It is recommended that Surface Mountholds the chip in place.In terms of FPGAs, it belongs to the CoolRunner II series.It is equipped with 100 pin count.This device is also capable of displaying [0].XA2C128contains its related parts.The 3000gates serve as building blocks for digital circuits.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.The pins are [0].There is a maximum supply voltage (Vsup) of 1.9V.It should be below 152MHzat the maximal frequency.There are 8 logic elements/cells on the device.
XA2C128-7VQG100I Features
100-TQFP package
80 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
100 pin count
100 pins
XA2C128-7VQG100I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XA2C128-7VQG100I CPLDs applications.
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Multiple Clock Source Selection
  • Power Meter SMPS
  • State machine design
  • Custom shift registers
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Dedicated input registers
  • Software Configuration of Add-In Boards
Step5Bar-code shipping tag
XA2C128-7VQG100I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    CoolRunner II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XA2C128
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    80
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    8
  • Number of Gates
    3000
  • Max Frequency
    152MHz
  • Speed Grade
    7
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7ns
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm