  • XA2C64A-8VQG100Q
XA2C64A-8VQG100Q
advertisement
Manufacturer No:
XA2C64A-8VQG100Q
HK JDW NO:
903-XA2C64A-8VQG100Q
Datasheet:
XA2C64A-8VQG100Q
Description:
0.5mm PMIC CoolRunner II Series XA2C64A 100 Pin 1.8V 100-TQFP
Purchasing and Inquiry
XA2C64A-8VQG100Q Overview
There are 64 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).You can find it in package [0].This device has 64 I/O ports programmed into it.100terminations have been programmed into the device.This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.The power supply voltage is 1.8V.There is a part included in Programmable Logic Devices.It is recommended that the chip be packaged by Tray.It operates with the operating temperature of -40°C~105°C TA to ensure its reliability.Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.FPGAs belonging to the CoolRunner IIseries contain this type of chip.Chips are programmed with 100 pins.It is also characterized by REAL DIGITAL DESIGN TECHNOLOGY.In accordance with the [0], its related parts are listed.The 1500gates serve as building blocks for digital circuits.The supply voltage should be maintained at 1.8V for high efficiency.In this case, it is mounted by Surface Mount.A total of 100pins are provided on this board.In order to ensure proper operation, a maximum supply voltage (Vsup) of 1.9V is required.It is recommended that the maximal frequency be lower than 152MHz.Fundamental building blocks consist of 4logic elements/cells.
XA2C64A-8VQG100Q Features
100-TQFP package
64 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TA
100 pin count
100 pins
XA2C64A-8VQG100Q Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XA2C64A-8VQG100Q CPLDs applications.
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • USB Bus
  • Battery operated portable devices
  • Programmable polarity
  • I/O expansion
  • High speed graphics processing
  • Programmable power management
  • Digital multiplexers
Step5Bar-code shipping tag
XA2C64A-8VQG100Q
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Published
    2001
  • Additional Feature
    REAL DIGITAL DESIGN TECHNOLOGY
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    XA2C64A
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Number of I/O
    64
  • Number of Logic Elements/Cells
    4
  • Number of Gates
    1500
  • Max Frequency
    152MHz
  • Speed Grade
    8
  • Number of Macro Cells
    64
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Delay Time tpd(1) Max
    6.7ns
  • Height Seated (Max)
    1.2mm