  • XC2C128-6TQ144C
XC2C128-6TQ144C
advertisement
Manufacturer No:
XC2C128-6TQ144C
HK JDW NO:
903-XC2C128-6TQ144C
Package:
144-LQFP
Datasheet:
XC2C128-6TQ144C
Description:
0.5mm PMIC CoolRunner II Series XC2C128 144 Pin 1.8V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
XC2C128-6TQ144C Overview
128macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.There is a 144-LQFP package containing it.This device has 100 I/O ports programmed into it.144terminations have been programmed into the device.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.The device is powered by a voltage of 1.8V volts.It is included in Programmable Logic Devices.As a result, it is packaged as Tray.To ensure its reliability, the operating temperature is set to [0].Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the CoolRunner II series.A chip with 144pins is programmed.This device is also capable of displaying [0].XC2C128contains its related parts.A digital circuit can be constructed using 3000gates.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In this case, ROMlesswill be used to store the data.Surface Mountis the mounting point of this electronic part.A total of 144pins are provided on this board.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is 1.9V.It should be below 244MHzat the maximal frequency.Basic building blocks have 8logic elements.
XC2C128-6TQ144C Features
144-LQFP package
100 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
144 pin count
144 pins
XC2C128-6TQ144C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC2C128-6TQ144C CPLDs applications.
  • Code converters
  • Synchronous or asynchronous mode
  • POWER-SAVING MODES
  • DDC INTERFACE
  • USB Bus
  • Page register
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Discrete logic functions
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
Step5Bar-code shipping tag
XC2C128-6TQ144C
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Propagation Delay
    6 ns
    3000
  • Max Frequency
    244MHz
  • Speed Grade
    6
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5.7ns
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm