  • XC2C128-7TQG144I
XC2C128-7TQG144I
advertisement
Manufacturer No:
XC2C128-7TQG144I
HK JDW NO:
903-XC2C128-7TQG144I
Package:
144-LQFP
Datasheet:
XC2C128-7TQG144I
Description:
0.5mm PMIC CoolRunner II Series XC2C128 144 Pin 244MHz 1.8V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
XC2C128-7TQG144I Overview
There are 128 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).In the 144-LQFPpackage, you will find it.This device has 100 I/O ports programmed into it.It is programmed to terminate devices at [0].This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.The device is powered by a voltage of 1.8V volts.The part belongs to Programmable Logic Devices family.The chip should be packaged by Tray.Due to its reliability, it is operated at a temperature of [0].There should be a Surface Mounton the chip.This type of FPGA is a part of the CoolRunner II series.In this chip, the 144pins are programmed.When using this device, YESis also available.The XC2C128can be used to identify its related parts.The 3000gates serve as building blocks for digital circuits.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].In order to store data, ROMlessis used.Surface Mountis the mounting point of this electronic part.The device is designed with pins [0].This device operates at a voltage of 1.9V when the maximum supply voltage is applied.The device is designed to operate with a minimal supply voltage of 1.7VV.The frequency that can be achieved is 244MHz.There are 8 logic elements/cells to form a fundamental building block.
XC2C128-7TQG144I Features
144-LQFP package
100 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
144 pin count
144 pins
XC2C128-7TQG144I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC2C128-7TQG144I CPLDs applications.
  • Discrete logic functions
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Pattern recognition
  • State machine design
  • TIMERS/COUNTERS
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • USB Bus
  • Storage Cards and Storage Racks
  • DMA control
  • Digital designs
Step5Bar-code shipping tag
XC2C128-7TQG144I
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
    144
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    244MHz
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Propagation Delay
    5.7 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Speed Grade
    7
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm