  • XC2C256-6VQG100C
XC2C256-6VQG100C
advertisement
Manufacturer No:
XC2C256-6VQG100C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC2C256-6VQG100C
Package:
100-TQFP
Datasheet:
XC2C256-6VQG100C
Description:
0.5mm PMIC CoolRunner II Series XC2C256 100 Pin 1.8V 100-TQFP
Purchasing and Inquiry
XC2C256-6VQG100C Overview
There are 256 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.It is contained in package [0].The device has 80inputs and outputs.The termination of a device is set to [0].Its terminal position is QUAD.The power source is powered by 1.8Vvolts.The part belongs to Programmable Logic Devices family.It is packaged in the way of Tray.Ensure its reliability by operating at [0].It is mounted in the way of Surface Mount.It belongs to the CoolRunner IIseries of FPGAs.Chips are programmed with 100 pins.If this device is used, you will also be able to find [0].According to the XC2C256, its related parts can be found.In digital circuits, 6000gates serve as building blocks.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].Surface Mountmounts this electronic component.There are 100pins on it.It operates with the maximal supply voltage of 1.9V.It operates with the minimal supply voltage of 1.7V.It is recommended not to exceed 256MHzin terms of frequency.A fundamental building block of logic consists of 16logic elements/cells.
XC2C256-6VQG100C Features
100-TQFP package
80 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
100 pin count
100 pins
XC2C256-6VQG100C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC2C256-6VQG100C CPLDs applications.
  • Boolean function generators
  • Programmable power management
  • Cross-Matrix Switch
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • High speed graphics processing
  • Complex programmable logic devices
  • Digital systems
  • Reset swapping
  • LED Lighting systems
Step5Bar-code shipping tag
XC2C256-6VQG100C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2001
  • Series
    CoolRunner II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    REAL DIGITAL DESIGN TECHNOLOGY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC2C256
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Number of I/O
    80
  • Propagation Delay
    6 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    16
  • Number of Gates
    6000
  • Max Frequency
    256MHz
  • Speed Grade
    6
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    256
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5.7ns
  • Height
    1mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm