  • XC2C256-7CP132I
XC2C256-7CP132I
advertisement
Manufacturer No:
XC2C256-7CP132I
HK JDW NO:
903-XC2C256-7CP132I
Package:
132-TFBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC2C256-7CP132I
Description:
0.5mm PMIC CoolRunner II Series XC2C256 132 Pin 1.8V 132-TFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
XC2C256-7CP132I Overview
The mobile phone network has 256 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).The item is enclosed in a 132-TFBGA, CSPBGA package.The device has 106inputs and outputs.Terminations of devices are set to [0].This electrical part is wired with a terminal position of BOTTOM.Power is supplied by a voltage of 1.8V volts.There is a part included in Programmable Logic Devices.Package the chip by Tray.During operation, the operating temperature is kept at -40°C~85°C TA to ensure its reliability.It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.The FPGA belongs to the CoolRunner II series.It is equipped with 132 pin count.It is also characterized by REAL DIGITAL DESIGN TECHNOLOGY.You can find its related parts in the [0].A digital circuit can be constructed using 6000gates.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].It is mounted by Surface Mount.The device is designed with pins [0].In order to ensure proper operation, a maximum supply voltage (Vsup) of 1.9V is required.It is recommended that the maximal frequency be lower than 152MHz.In order to form a fundamental building block, there are 16 logic elements or cells.
XC2C256-7CP132I Features
132-TFBGA, CSPBGA package
106 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
132 pin count
132 pins
XC2C256-7CP132I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC2C256-7CP132I CPLDs applications.
  • USB Bus
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Page register
  • Parity generators
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • State machine design
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Battery operated portable devices
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
Step5Bar-code shipping tag
XC2C256-7CP132I
  • Package / Case
    132-TFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    132
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    132
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    106
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    16
  • Number of Gates
    6000
  • Max Frequency
    152MHz
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm