  • XC2C512-10FGG324I
XC2C512-10FGG324I
advertisement
Manufacturer No:
XC2C512-10FGG324I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC2C512-10FGG324I
Package:
324-BBGA
Datasheet:
XC2C512-10FGG324I
Description:
1mm PMIC CoolRunner II Series XC2C512 324 Pin 1.8V 324-BBGA
Purchasing and Inquiry
XC2C512-10FGG324I Overview
512 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.It is part of the 324-BBGA package.As you can see, this device has 270 I/O ports programmed into it.324terminations are programmed into the device.The terminal position of this electrical component is BOTTOM.A voltage of 1.8Vprovides power to the device.It is included in Programmable Logic Devices.It is packaged in the way of Tray.The device operates at a temperature of -40°C~85°C TAin order to ensure its reliability.Mount the chip by Surface Mount.The CoolRunner IIseries comprises this type of FPGA.It has 324pins programmed.When using this device, YEScan also be found.In accordance with the [0], its related parts are listed.12000gates are used to construct digital circuits.High efficiency requires a voltage supply of [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.The device is designed with pins [0].There is a maximum supply voltage (Vsup) of 1.9V.Ideally, the maximal frequency should be lower than 128MHz Hz.As a fundamental building block, there are 32 logic elements/cells.
XC2C512-10FGG324I Features
324-BBGA package
270 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
324 pin count
324 pins
XC2C512-10FGG324I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC2C512-10FGG324I CPLDs applications.
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • Synchronous or asynchronous mode
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • I2C BUS INTERFACE
  • Digital systems
  • Digital designs
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • POWER-SAVING MODES
  • Parity generators
Step5Bar-code shipping tag
XC2C512-10FGG324I
  • Package / Case
    324-BBGA
  • Number of Pins
    324
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2001
  • Series
    CoolRunner II
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    324
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC2C512
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    270
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    32
  • Number of Gates
    12000
  • Max Frequency
    128MHz
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    512
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Delay Time tpd(1) Max
    9.2ns
  • Height Seated (Max)
    2.5mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm