  • XC95288-20BGG352C
XC95288-20BGG352C
advertisement
Manufacturer No:
XC95288-20BGG352C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC95288-20BGG352C
Package:
Datasheet:
XC95288-20BGG352C
Description:
1.27mm PMIC 5V
Purchasing and Inquiry
XC95288-20BGG352C Overview
There are 192 I/Os on the board.352terminations have been programmed into the device.This electrical part has a terminal position of BOTTOMand is connected to the ground.A voltage of 5Vprovides power to the device.In this chip, the 352pins are programmed.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].8logic blocks (LABs) make up this circuit.clock frequency should not exceed [0].Programmable logic types can be divided into FLASH PLD.A temperature below 70°Cshould be maintained during operation.
XC95288-20BGG352C Features
192 I/Os
352 pin count
8 logic blocks (LABs)
XC95288-20BGG352C Applications
There are a lot of Xilinx XC95288-20BGG352C CPLDs applications.
  • Code converters
  • Battery operated portable devices
  • Address decoding
  • Dedicated input registers
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Power automation
  • I/O expansion
  • Boolean function generators
  • State machine control
  • State machine design
Step5Bar-code shipping tag
XC95288-20BGG352C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    352
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    352
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B352
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of I/O
    192
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Propagation Delay
    20 ns
  • Organization
    0 DEDICATED INPUTS, 192 I/O
  • Programmable Logic Type
    FLASH PLD
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Output Function
    MACROCELL
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm