  • XC95288XL-10CSG280C
XC95288XL-10CSG280C
advertisement
Manufacturer No:
XC95288XL-10CSG280C
HK JDW NO:
903-XC95288XL-10CSG280C
Package:
280-TFBGA, CSPBGA
Description:
0.8mm Copper, Silver, Tin PMIC XC9500XL Series XC95288XL 280 Pin 3.3V 280-TFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
XC95288XL-10CSG280C Overview
This network has 288macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).The item is enclosed in a 280-TFBGA, CSPBGA package.As a result, it has 192 I/O ports programmed.Devices are programmed with terminations of [0].Its terminal position is BOTTOM.A voltage of 3.3V is used as the power supply for this device.This part is included in Programmable Logic Devices.Ideally, the chip should be packaged by Tray.Ensure its reliability by operating at [0].Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of XC9500XLseries FPGA.It is equipped with 280 pin count.This device is also capable of displaying [0].The XC95288XLindicates that related parts can be found.A digital circuit is built using 6400gates.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].FLASH is adopted for storing data.The electronic part is mounted by Surface Mount.There are 280pins on it.It operates with the maximal supply voltage of 3.6V.A minimum supply voltage of 3V is required for it to operate.100MHzis the maximum frequency.There are 16 logic elements/cells to form a fundamental building block.
XC95288XL-10CSG280C Features
280-TFBGA, CSPBGA package
192 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
280 pin count
280 pins
XC95288XL-10CSG280C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC95288XL-10CSG280C CPLDs applications.
  • Reset swapping
  • State machine control
  • INTERRUPT SYSTEM
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • D/T registers and latches
  • Power Meter SMPS
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Power automation
Step5Bar-code shipping tag
XC95288XL-10CSG280C
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    280-TFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    280
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500XL
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    280
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC95288XL
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    192
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    16
  • Number of Gates
    6400
  • Max Frequency
    100MHz
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    288
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm