  • XC9536XL-7CS48I
XC9536XL-7CS48I
advertisement
Manufacturer No:
XC9536XL-7CS48I
HK JDW NO:
903-XC9536XL-7CS48I
Package:
48-FBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC9536XL-7CS48I
Description:
0.8mm PMIC XC9500XL Series XC9536XL 48 Pin 3.3V 48-FBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
XC9536XL-7CS48I Overview
36 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.A 48-FBGA, CSPBGA package contains the item.There are 36 I/Os on the board.The device is programmed with 48 terminations.This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.The power source is powered by 3.3Vvolts.The part belongs to Programmable Logic Devices family.It is recommended that the chip be packaged by Bulk.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].Mount the chip by Surface Mount.As part of the XC9500XLseries, it is a type of FPGA.It is programmed with 48 pins.It is also characterized by YES.In accordance with the [0], its related parts are listed.A digital circuit is built using 800gates.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In general, it is recommended to store data in [0].It is designed with 48 pins.There are 2 logic elements/blocks.A maximum supply voltage (Vsup) of 3.6V is provided.125MHzis the maximum frequency.
XC9536XL-7CS48I Features
48-FBGA, CSPBGA package
36 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
48 pin count
48 pins
XC9536XL-7CS48I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC9536XL-7CS48I CPLDs applications.
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Parity generators
  • High speed graphics processing
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Timing control
  • Dedicated input registers
  • INTERRUPT SYSTEM
  • Custom state machines
Step5Bar-code shipping tag
XC9536XL-7CS48I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-FBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500XL
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC9536XL
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Gates
    800
  • Max Frequency
    125MHz
  • Speed Grade
    7
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    2
  • Height Seated (Max)
    1.8mm