  • XC9536XL-7PCG44C
XC9536XL-7PCG44C
advertisement
Manufacturer No:
XC9536XL-7PCG44C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC9536XL-7PCG44C
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
XC9536XL-7PCG44C
Description:
Tin PMIC XC9500XL Series XC9536XL 44 Pin 3.3V 44-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
XC9536XL-7PCG44C Overview
In the mobile phone network, there are 36macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.It is part of the 44-LCC (J-Lead) package.The device is programmed with 34 I/Os.It is programmed to terminate devices at [0].This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.A voltage of 3.3V is used as the power supply for this device.This part is included in Programmable Logic Devices.It is recommended that the chip be packaged by Tray.The temperature at which it operates is set to 0°C~70°C TAin order to ensure its reliability.Chips should be mounted by Surface Mount.The XC9500XLseries comprises this type of FPGA.With 44pins programmed, the chip is ready to use.This device can also display [0].There are related parts in [0].A digital circuit can be constructed using 800gates.It is recommended that the supply voltage be kept at 3.3Vto maximize efficiency.It is recommended to store data in [0].In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.There are 44 pins embedded in the device.There is a maximum supply voltage of 3.6Vwhen the device is operating.The device is designed to operate with a minimal supply voltage of 3VV.It is important to make sure that the maximum frequency is less than 125MHz.A fundamental building block consists of 2logic elements/cells.
XC9536XL-7PCG44C Features
44-LCC (J-Lead) package
34 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
44 pin count
44 pins
XC9536XL-7PCG44C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC9536XL-7PCG44C CPLDs applications.
  • Timing control
  • Reset swapping
  • USB Bus
  • Voltage level translation
  • Programmable power management
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Page register
  • Portable digital devices
  • Synchronous or asynchronous mode
  • DMA control
Step5Bar-code shipping tag
XC9536XL-7PCG44C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500XL
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC9536XL
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    34
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    2
  • Number of Gates
    800
  • Max Frequency
    125MHz
  • Speed Grade
    7
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    36
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height
    3.68mm
  • Length
    16.66mm
  • Width
    16.66mm