  • XC9572-15PQ100C
XC9572-15PQ100C
advertisement
Manufacturer No:
XC9572-15PQ100C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC9572-15PQ100C
Package:
100-BQFP
Datasheet:
XC9572-15PQ100C
Description:
0.65mm PMIC XC9500 Series XC9572 100 Pin 5V 100-BQFP
Purchasing and Inquiry
XC9572-15PQ100C Overview
There are 72 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is part of the 100-BQFP package.This device has 72 I/O ports programmed into it.It is programmed to terminate devices at [0].The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.The device is powered by a voltage of 5V volts.It belongs to the family [0].It is recommended to package the chip by Tray.The operating temperature of the machine is 0°C~70°C TA to ensure its reliability.It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.In this case, it is a type of FPGA belonging to the XC9500 series.It is programmed with 100 pins.It is also possible to find YESwhen using this device.Its related parts can be found in the [0].There are 1600 gates, which are devices that acts as a building block for digital circuits. A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].In general, it is recommended to store data in [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.The device is designed with pins [0].In total, there are 4 logic elements/blocks.It should be below 55.6MHzat the maximal frequency.The fundamental building block consists of 8logic elements/cells.
XC9572-15PQ100C Features
100-BQFP package
72 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
100 pin count
100 pins
XC9572-15PQ100C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC9572-15PQ100C CPLDs applications.
  • Battery operated portable devices
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • ROM patching
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Programmable power management
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • POWER-SAVING MODES
  • Power up sequencing
Step5Bar-code shipping tag
XC9572-15PQ100C
  • Package / Case
    100-BQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC9572
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    72
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    8
  • Number of Gates
    1600
  • Max Frequency
    55.6MHz
  • Speed Grade
    15
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    72
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    4
  • Length
    20mm