  • XCR3032XL-5PC44C
XCR3032XL-5PC44C
advertisement
Manufacturer No:
XCR3032XL-5PC44C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XCR3032XL-5PC44C
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
XCR3032XL-5PC44C
Description:
3.3V PMIC CoolRunner XPLA3 Series XCR3032XL 3.3V 44-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
XCR3032XL-5PC44C Overview
There are 32 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is contained in package [0].This device has 36 I/O ports programmed into it.The device is programmed with 44 terminations.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.There is 3.3V voltage supply for this device.This part is in the family [0].Ideally, the chip should be packaged by Tube.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.It is a type of FPGA belonging to the CoolRunner XPLA3 series.It has 44pins programmed.When using this device, YEScan also be found.The XCR3032XLcan be used to identify its related parts.As a building block for digital circuits, there are 750gates.There are 2 logic elements/blocks.It operates from 3.3V power supplies.Initially, the maximum supply voltage (Vsup) is 3.6V.A supply voltage (Vsup) of greater than 3V should be used.The clock frequency of this device should not exceed 175MHz.
XCR3032XL-5PC44C Features
44-LCC (J-Lead) package
36 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
44 pin count
3.3V power supplies
XCR3032XL-5PC44C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XCR3032XL-5PC44C CPLDs applications.
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Custom shift registers
  • DMA control
  • Protection relays
  • Battery operated portable devices
  • PLC analog input modules
  • USB Bus
  • I2C BUS INTERFACE
  • Programmable polarity
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
Step5Bar-code shipping tag
XCR3032XL-5PC44C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    CoolRunner XPLA3
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XCR3032XL
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 1K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    36
  • Clock Frequency
    175MHz
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Number of Gates
    750
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    32
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    4.5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    2
  • Height Seated (Max)
    4.57mm