  • 100YXH27MEFC8X11.5
100YXH27MEFC8X11.5
advertisement
Manufacturer No:
100YXH27MEFC8X11.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-100YXH27MEFC8X11.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXH 27μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 109.2mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
100YXH27MEFC8X11.5
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXH
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    27μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    109.2mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    500mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    109.2mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    260mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm