  • 250LLE6.8MEFC8X11.5
250LLE6.8MEFC8X11.5
advertisement
Manufacturer No:
250LLE6.8MEFC8X11.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-250LLE6.8MEFC8X11.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
LLE 6.8μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 68mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1516
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
250LLE6.8MEFC8X11.5
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LLE
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    6.8μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    15000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    68mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    15000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    68mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    129mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm