  • 400BXA10MEFCRX10X20
400BXA10MEFCRX10X20
advertisement
Manufacturer No:
400BXA10MEFCRX10X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-400BXA10MEFCRX10X20
Package:
Radial, Can
Description:
BXA 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
400BXA10MEFCRX10X20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BXA
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    10μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    140mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    280mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm