  • 4SVPC150MV
4SVPC150MV
advertisement
Manufacturer No:
4SVPC150MV
HK JDW NO:
590-4SVPC150MV
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
4SVPC150MV
Purchasing and Inquiry
4SVPC150MV Overview
Systems need 2.73A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 20mOhm on this electrical device.6 remains in the place of the comp6nt with pin number [6.This device requires a ripple current at low frequency to fully function.A dissipation factor of 12 % is significant for this part.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
4SVPC150MV Features
2.73A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 20mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
4SVPC150MV Applications
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
4SVPC150MV
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    6
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Series
    OS-CON™, SVPC
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    2121
  • Voltage
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    300μA
  • Ripple Current
    2.73A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    136.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.73A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Ripple Current (AC)
    2.73A
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Width
    5.3mm