  • A700D157M004ATE018
A700D157M004ATE018
advertisement
Manufacturer No:
A700D157M004ATE018
HK JDW NO:
417-A700D157M004ATE018
Purchasing and Inquiry
A700D157M004ATE018 Overview
3.7A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.There is a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.Pin number 2 remains attached to a comp2nt.Moreover, the part has a dissipation factor 6 %.A stable operating temperature is -55°C~125°C.
A700D157M004ATE018 Features
3.7A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 18mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
A700D157M004ATE018 Applications
There are a lot of KEMET A700D157M004ATE018 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A700D157M004ATE018
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Lead Length
    1.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    4V
  • Leakage Current
    36μA
  • Ripple Current
    3.7A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.7A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Ripple Current (AC)
    3.7A
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%