  • A755KS687M0EAAE014
A755KS687M0EAAE014
advertisement
Manufacturer No:
A755KS687M0EAAE014
HK JDW NO:
417-A755KS687M0EAAE014
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
A755KS687M0EAAE014 Overview
There is a 14mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.
A755KS687M0EAAE014 Features
a 14mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
A755KS687M0EAAE014 Applications
There are a lot of KEMET A755KS687M0EAAE014 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A755KS687M0EAAE014
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    BULK
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    4800mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Diameter
    8mm
  • Height
    12mm