  • A767KS336M1KLAE045
A767KS336M1KLAE045
advertisement
Manufacturer No:
A767KS336M1KLAE045
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-A767KS336M1KLAE045
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
A767KS336M1KLAE045 Overview
Systems need 2.1A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.The device has an ESR of 45mOhm.To fully perform the function of 105mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
A767KS336M1KLAE045 Features
2.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 45mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
A767KS336M1KLAE045 Applications
There are a lot of KEMET A767KS336M1KLAE045 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
Step5Bar-code shipping tag
A767KS336M1KLAE045
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    A767
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    105mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.508 12.90mm