  • ATF1504AS-7AC100
ATF1504AS-7AC100
advertisement
Manufacturer No:
ATF1504AS-7AC100
HK JDW NO:
69-ATF1504AS-7AC100
Package:
TQFP
Datasheet:
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 5V TQFP
Purchasing and Inquiry
ATF1504AS-7AC100 Overview
There are 64 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.It is embedded in the TQFP package.There are 64 I/Os programmed in it.Terminations of devices are set to [0].This electrical part has a terminal position of QUADand is connected to the ground.It is powered by a voltage of 5V volts.The part belongs to Programmable Logic Devices family.100pins are programmed on the chip.1500gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].EEPROM is adopted for storing data.Surface Mountmounts this electronic component.The device is designed with pins [0].This device operates at a voltage of 5.25Vas its maximum supply voltage.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.There should be a temperature above 0°Cat the time of operation.A temperature below 70°Cshould be used as the operating temperature.If the maximal frequency is less than [0], it should be lower than that.This kind of FPGA is composed of EE PLD.
ATF1504AS-7AC100 Features
TQFP package
64 I/Os
100 pin count
100 pins
ATF1504AS-7AC100 Applications
There are a lot of Atmel (Microchip Technology) ATF1504AS-7AC100 CPLDs applications.
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Handheld digital devices
  • Page register
  • Digital multiplexers
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • Digital systems
  • DDC INTERFACE
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
Step5Bar-code shipping tag
ATF1504AS-7AC100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    64
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    166.7MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    1500
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm