  • ATF1508AS-10AI100
ATF1508AS-10AI100
advertisement
Manufacturer No:
ATF1508AS-10AI100
HK JDW NO:
69-ATF1508AS-10AI100
Package:
TQFP
Datasheet:
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 125MHz 5V TQFP
Purchasing and Inquiry
ATF1508AS-10AI100 Overview
The mobile phone network has 128 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).In the TQFPpackage, you will find it.In this case, there are 80 I/Os programmed.There is a 100terminations set on devices.Its terminal position is QUAD.The device is powered by a voltage of 5V volts.This part is included in Programmable Logic Devices.It is programmed with 100 pins.If this device is used, you will also be able to find [0].3000gates are used to construct digital circuits.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].Data storage is performed using [0].In this case, it is mounted by Surface Mount.The pins are [0].It operates with the maximal supply voltage of 5.5V.In order for it to operate, a supply voltage of 4.5Vis required.There are 80 Programmable I/Os.There is 125MHz frequency that can be achieved.It is recommended that the operating temperature be greater than -40°C.A temperature less than 85°Cshould be used for operation.It consists of 8 logic blocks (LABs).There should be a lower maximum frequency than 125MHz.This kind of FPGA is composed of EE PLD.
ATF1508AS-10AI100 Features
TQFP package
80 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
ATF1508AS-10AI100 Applications
There are a lot of Atmel (Microchip Technology) ATF1508AS-10AI100 CPLDs applications.
  • PLC analog input modules
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Programmable polarity
  • Timing control
  • DMA control
  • DDC INTERFACE
  • D/T registers and latches
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • POWER-SAVING MODES
  • Reset swapping
Step5Bar-code shipping tag
ATF1508AS-10AI100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    80
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Frequency (Max)
    125MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    3000
  • Number of Programmable I/O
    80
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    125MHz