  • ATF1508AS-15AC100
ATF1508AS-15AC100
advertisement
Manufacturer No:
ATF1508AS-15AC100
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-ATF1508AS-15AC100
Package:
100-TQFP
Datasheet:
ATF1508AS-15AC100
Description:
PMIC ATF15xx Series ATF1508AS 100 Pin 100MHz 100-TQFP
Purchasing and Inquiry
ATF1508AS-15AC100 Overview
There are 128 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.You can find it in package [0].The device is programmed with 80 I/Os.The chip should be packaged by Tray.The device operates at a temperature of 0°C~70°C TAin order to ensure its reliability.There should be a Surface Mounton the chip.As part of the ATF15xxseries, it is a type of FPGA.In accordance with the [0], its related parts are listed.A digital circuit can be constructed using 3000gates.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].In order to store data, EEPROMis used.In this case, it is mounted by Surface Mount.There are 100 pins embedded in the device.A voltage of 5.25V is the maximum supply voltage for this device.It operates with the minimal supply voltage of 4.75V.There are 80 Programmable I/Os.This frequency is 100MHz.It is recommended not to exceed 125MHzin terms of frequency.It is recommended that the operating temperature be higher than 0°C.A temperature less than 70°Cshould be used for operation.The program consists of 8 logic blocks (LABs).A fundamental building block of logic consists of 8logic elements/cells.
ATF1508AS-15AC100 Features
100-TQFP package
80 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
100 pins
8 logic blocks (LABs)
ATF1508AS-15AC100 Applications
There are a lot of Microchip Technology ATF1508AS-15AC100 CPLDs applications.
  • Page register
  • POWER-SAVING MODES
  • Complex programmable logic devices
  • Digital systems
  • Handheld digital devices
  • I2C BUS INTERFACE
  • Multiple Clock Source Selection
  • Boolean function generators
  • Voltage level translation
  • High speed graphics processing
Step5Bar-code shipping tag
ATF1508AS-15AC100
    Select All
  • Number of Logic Elements/Cells
    8
  • Number of Gates
    3000
  • Max Frequency
    125MHz
  • Number of Programmable I/O
    80
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    15
  • Number of Macro Cells
    128
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Delay Time tpd(1) Max
    15ns
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Supplier Device Package
    100-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Series
    ATF15xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    ATF1508AS
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V