  • ATF1508AS-7QC100
ATF1508AS-7QC100
advertisement
Manufacturer No:
ATF1508AS-7QC100
HK JDW NO:
69-ATF1508AS-7QC100
Package:
PQFP
Datasheet:
Description:
0.65mm PMIC 100 Pin 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
ATF1508AS-7QC100 Overview
There are 128 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is contained in package [0].The device is programmed with 80 I/Os.It is programmed that device terminations will be 100 .As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.An electrical supply voltage of 5V is used to power it.The part is included in Programmable Logic Devices.A chip with 100pins is programmed.A digital circuit is built using 3000gates.Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].Data is stored using [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.100pins are included in its design.A maximum voltage of 5.25Vis required for operation.With a minimal supply voltage of [0], it operates.A total of 80programmable I/Os are available.The operating temperature should be higher than 0°C.A temperature less than 70°Cshould be used for operation.There should be a lower maximum frequency than 166.7MHz.A programmable logic type can be categorized as EE PLD.
ATF1508AS-7QC100 Features
PQFP package
80 I/Os
100 pin count
100 pins
ATF1508AS-7QC100 Applications
There are a lot of Atmel (Microchip Technology) ATF1508AS-7QC100 CPLDs applications.
  • Bootloaders for FPGAs
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Pattern recognition
  • DDC INTERFACE
  • USB Bus
  • Field programmable gate
  • Synchronous or asynchronous mode
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Custom state machines
Step5Bar-code shipping tag
ATF1508AS-7QC100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
    YES
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    100
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Number of I/O
    80
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    166.7MHz