  • ATF1508ASL-20QC100
ATF1508ASL-20QC100
advertisement
Manufacturer No:
ATF1508ASL-20QC100
HK JDW NO:
69-ATF1508ASL-20QC100
Package:
PQFP
Datasheet:
Description:
0.65mm PMIC 100 Pin 41.7MHz 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
ATF1508ASL-20QC100 Overview
128macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.In the PQFPpackage, you will find it.It is programmed with 80 I/Os.There is a 100terminations set on devices.This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.The power supply voltage is 5V.It is a part of family [0].There are 100pins on the chip.3000gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.The supply voltage should be maintained at 5V for high efficiency.In this case, EEPROMwill be used to store the data.Surface Mountmounts this electronic component.This board has 100 pins.This device operates at a voltage of 5.25V when the maximum supply voltage is applied.It operates with the minimal supply voltage of 4.75V.There are a total of 80 Programmable I/Os.This frequency can be achieved at 41.7MHz.Operating temperatures should be higher than 0°C.Temperatures should be lower than 70°C when operating.8logic blocks (LABs) make up this circuit.It is recommended that the maximal frequency be lower than 41.7MHz.A programmable logic type can be categorized as EE PLD.
ATF1508ASL-20QC100 Features
PQFP package
80 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
ATF1508ASL-20QC100 Applications
There are a lot of Atmel (Microchip Technology) ATF1508ASL-20QC100 CPLDs applications.
  • DDC INTERFACE
  • POWER-SAVING MODES
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Software-driven hardware configuration
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Protection relays
  • Synchronous or asynchronous mode
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Reset swapping
Step5Bar-code shipping tag
ATF1508ASL-20QC100
  • Package / Case
    PQFP
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    41.7MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Propagation Delay
    20 ns
  • Turn On Delay Time
    20 ns
  • Frequency (Max)
    41.7MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    3000
  • Number of Programmable I/O
    80
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    20
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Width
    14mm