  • ATF1508ASL-25JI84
ATF1508ASL-25JI84
advertisement
Manufacturer No:
ATF1508ASL-25JI84
HK JDW NO:
69-ATF1508ASL-25JI84
Package:
J
Datasheet:
Description:
1.27mm PMIC 84 Pin 5V J
Purchasing and Inquiry
ATF1508ASL-25JI84 Overview
128macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.It is part of the J package.It is equipped with 64I/O ports.The device is programmed with 84 terminations.Its terminal position is QUAD.Power is provided by a supply voltage of 5V volts.This part is included in Programmable Logic Devices.The chip is programmed with 84 pins.A digital circuit is built using 3000gates.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].It is adopted to store data in [0].The electronic component is mounted by Surface Mount.There are 84 pins on the device.It operates at a maximum supply voltage of 5.5V volts.In order for it to operate, a supply voltage of 4.5Vis required.In total, there are 64programmable I/Os.Ideally, the operating temperature should be greater than -40°C.A temperature below 85°Cshould be used as the operating temperature.In its simplest form, it consists of 8 logic blocks (LABs).A maximum frequency of less than 33.3MHzis recommended.A programmable logic type is classified as EE PLD.
ATF1508ASL-25JI84 Features
J package
64 I/Os
84 pin count
84 pins
8 logic blocks (LABs)
ATF1508ASL-25JI84 Applications
There are a lot of Atmel (Microchip Technology) ATF1508ASL-25JI84 CPLDs applications.
  • USB Bus
  • Interface bridging
  • PLC analog input modules
  • Power Meter SMPS
  • Timing control
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Portable digital devices
  • Cross-Matrix Switch
  • I/O expansion
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
Step5Bar-code shipping tag
ATF1508ASL-25JI84
  • Package / Case
    J
  • Number of Pins
    84
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
    84
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    64
  • Propagation Delay
    25 ns
  • Frequency (Max)
    33.3MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    3000
  • Number of Programmable I/O
    64
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    25
  • Height Seated (Max)
    4.572mm
  • Length
    29.3115mm
  • Width
    29.3115mm