  • BFC237251223
BFC237251223
advertisement
Manufacturer No:
BFC237251223
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-BFC237251223
Description:
MKT372 Series 400 V 0.022 uF ±10 % Radial Metallized Polyester Film Capacitor
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC237251223
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT372
  • Size / Dimension
    0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    0.022μF
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Family
    Film Capacitors
  • Voltage Rating - DC
    400V
  • Voltage Rating - AC
    220V