  • CDR05BP472BJSR
CDR05BP472BJSR
advertisement
Manufacturer No:
CDR05BP472BJSR
HK JDW NO:
417-CDR05BP472BJSR
Purchasing and Inquiry
CDR05BP472BJSR Overview
It has a temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C.A 1825 case contains the product.Rated DC is 100V for this electrical part.
CDR05BP472BJSR Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
CDR05BP472BJSR Applications
There are a lot of KEMET CDR05BP472BJSR applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
CDR05BP472BJSR
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    6.35mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    BP
  • Height
    1.27mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    6.35mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    Ceramic
  • Series
    C(SIZE)P
  • Tolerance
    5%