  • CY37032P44-154JXI
CY37032P44-154JXI
advertisement
Manufacturer No:
CY37032P44-154JXI
HK JDW NO:
217-CY37032P44-154JXI
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
CY37032P44-154JXI
Description:
Tin PMIC Ultra37000? Series CY37032 44 Pin 154MHz 5V 44-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
CY37032P44-154JXI Overview
There are 32 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).There is a 44-LCC (J-Lead) package containing it.It is programmed with 37 I/Os.There are 44 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.QUADis the terminal position of this electrical part.A voltage of 5V is used as the power supply for this device.It is included in Programmable Logic Devices.It is packaged in the way of Tube.A reliable operation is ensured by the operating temperature of [0].It is mounted in the way of Surface Mount.The FPGA belongs to the Ultra37000? series.There are 44pins on the chip.When using this device, YEScan also be found.CY37032contains its related parts.A digital circuit can be constructed using 960gates.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].It is recommended to store data in [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.There are 44 pins embedded in the device.A maximum supply voltage of 5.5Vis used in its operation.It operates with the minimal supply voltage of 4.5V.This frequency is 154MHz.Its basic building block is composed of 2 logic blocks (LABs).To detect the status of input signals, there are 1dedicated inputs.
CY37032P44-154JXI Features
44-LCC (J-Lead) package
37 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
44 pin count
44 pins
2 logic blocks (LABs)
CY37032P44-154JXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY37032P44-154JXI CPLDs applications.
  • Timing control
  • High speed graphics processing
  • Field programmable gate
  • Boolean function generators
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Power up sequencing
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • DDC INTERFACE
  • Digital designs
Step5Bar-code shipping tag
CY37032P44-154JXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    Ultra37000™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    154MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY37032
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In-System Reprogrammable™ (ISR™) CMOS
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    37
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Number of Gates
    960
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    2
  • Speed Grade
    154
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    32
  • JTAG BST
    YES
  • Number of Dedicated Inputs
    1
  • Voltage Supply - Internal
    4.5V~5.5V
  • Length
    16.6116mm
  • Width
    16.6116mm