  • DE2F3KY103MA3BM02F
DE2F3KY103MA3BM02F
advertisement
Manufacturer No:
DE2F3KY103MA3BM02F
HK JDW NO:
535-DE2F3KY103MA3BM02F
Package:
Radial, Disc
Purchasing and Inquiry
DE2F3KY103MA3BM02F Overview
A program's size/dimension is 0.551Dia 14.00mm for this device.This component operates at 250V rated (AC) voltage (URac).Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to F.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.493mm.
DE2F3KY103MA3BM02F Features
a size/dimension of 0.551Dia 14.00mm
has rated (AC) voltage of 250V
with F being the highest temperature coefficient
DE2F3KY103MA3BM02F Applications
There are a lot of Murata Electronics DE2F3KY103MA3BM02F applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
DE2F3KY103MA3BM02F
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 4 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KY
  • Size / Dimension
    0.551Dia 14.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    F
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    250VAC
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    F
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    5520
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    14mm
  • Width
    5mm