  • EEE-FK1A221SV
EEE-FK1A221SV
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1A221SV
HK JDW NO:
590-EEE-FK1A221SV
Datasheet:
EEE-FK1A221SV
Description:
FKS 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1A221SV
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    FKS
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Applications
    Automotive, High Temperature Reflow
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    220μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    360mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    156mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    240mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.252 6.40mm