  • EEF-HD0E181CR
EEF-HD0E181CR
advertisement
Manufacturer No:
EEF-HD0E181CR
HK JDW NO:
590-EEF-HD0E181CR
Datasheet:
EEF-HD0E181CR
Purchasing and Inquiry
EEF-HD0E181CR Overview
Systems need 2.5A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.A value of 15mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).For stable operation, the operating temperature should be -40°C~125°C.
EEF-HD0E181CR Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~125°C
EEF-HD0E181CR Applications
Step5Bar-code shipping tag
EEF-HD0E181CR
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    180μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm